Przeminęło z wiatrem - czyli trochę historii Koła PZW WIARUS

Aktualności | 2017-11-30 | Publikujący: Koło PZW "Wiarus"

35 lat Koła PZW WIARUS w Zamościu

W niedzielę 17 września br. członkowie wojskowego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego „Wiarus” w Zamościu obchodzili 35-lecie jego utworzenia. Pomysłodawcami powołania Koła wiosną 1982 roku była grupa wędkarzy w żołnierskich mundurach — członków Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych oraz pracowników wojska zamojskiego garnizonu. W jej skład wchodzili m.in.: mjr Mirosław Tomczyk, kpt. Tadeusz Olszewski, ppłk Andrzej Login, płk Wacław Kita, płk Ryszard Hejna, mjr Adam Kutyła oraz pracownicy wojska: Henryk Kowalski i Henryk Majewski. Większość z nich weszła do Zarządu Koła. Niestety część z nich nie doczekała jubileuszu. Pierwszym prezesem Koła został mjr Mirosław Tomczyk, a skarbnikiem — mjr Adam Kutyła. Pod koniec 1982 roku „Wiarus” liczył około dwustu członków, w tym kilka kobiet i kilkunastu młodzieżowców. Prężnie działała sekcja młodzieżowa, którą prowadził ppłk Andrzej Login, a także społeczna straż rybacka pod kierownictwem kpt. Edwarda Kalinowskiego.

Lata 1982—1995, dzięki mecenatowi ówczesnej Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych, to okres bardzo dynamicznej działalności Koła, którego imprezy ujmowano w rocznych planach zamierzeń kulturalnooświatowych elementem tej pomocy było udostępnianie wędkarzom autobusu na wycieczki i zawody wędkarskie. Organizowano wyjazdy nad Wisłę, Bug, San, Tanew, Wieprz i inne zbiorniki wodne. Z czasem „Wiarus” stał się kołem otwartym, dostępnym dla wędkarzy ze środowiska cywilnego.

Po rozformowaniu Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych w 1995 roku patronat nad Kołem objął Klub 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Tu Zarząd Koła wynajął pomieszczenie do prowadzenia statutowej działalności.

Niestety szeregi członkowskie powoli topniały. Dziś „Wiarus” zrzesza niewiele ponad 50 członków i sympatyków, w tym liczne grono członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wpływ na to ma przede wszystkim mniejsze zainteresowanie tą dziedziną sportu i rekreacji żołnierzy aktualnie służących w jednostkach garnizonu. Od kilku kadencji funkcję prezesa Koła pełni z dużym powodzeniem ppłk Edward Haczyński.

W całym 35-leciu działalność wędkarzy z „Wiarusa” była wysoko oceniana przez zamojskie władze okręgowe PZW. Wielu członków Kota zasiadało i nadal zasiada w Zarządzie Okręgu. Aktywność kilkunastu z nich docenił Zarząd Główny PZW w Warszawie, nadając im Złotą lub Srebrną Odznakę za Zasługi dla Wędkarstwa Polskiego oraz Medal za Zasługi w Rozwoju Wędkarstwa.

Z okazji 35 rocznicy powstania Koła zorganizowano nad miejskim zalewem w Zamościu jubileuszowe uroczystości. Głównym punktem programu były zawody o Puchar Prezesa Zarządu Koła w konkurencji spławikowej. Mimo deszczowej pogody, a zatem słabszych „brań”, wzięło w nich udział kilkunastu wędkarzy. Łowiono od godz. 7.00 do godz. 12.00. Zwyciężył st. chor. sztab. Zdzisław Zagraba przed Tomaszem Dąbrowskim, mł. chor. Tadeuszem Rycykiem i kpt. Zbigniewem Figurą.

Po ogłoszeniu wyników zawodów i wręczeniu zwycięzcom pucharów oraz okolicznościowych dyplomów odbyła się oficjalna część jubileuszu. Wzięli w niej udział przedstawiciele Zarządu Okręgu PZW w Zamościu oraz zaprzyjaźnionych z wędkarzami: Zarządu Rejonowego ZŽWP z prezesem płk. Ryszardem Hejną, Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP z prezesem Lucjanem Dudkiem i Zarządu Okręgowego Towarzystwa Wiedzy Obronnej z prezesem Ryszardem Chomą. Obecna była również pani Agnieszka Biernacka — kierownik Klubu 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, a także liczne grono wędkarzy — członków ZŻWP.

Prezes ppłk Edward Haczyński w krótkim wystąpieniu przypomniał historię „Wiarusa”, jego dotychczasowe osiągnięcia oraz rolę, jaką odgrywa w środowisku wojskowym i w strukturach Zarządu Okręgu PZW w Zamościu. Rola ta jest ze wszech miar pozytywna. Dowodem przyznanie Kołu z okazji jubileuszu przez Zarząd Główny PZW w Warszawie Odznaki za Zasługi dla PZW, a przez Zarząd Okręgu w Zamościu — okolicznościowego dyplomu honorowego. Oba te wyróżnienia na ręce prezesa „Wiarusa” złożył prezes Zarządu Okręgu PZW w Zamościu Jerzy Wiater. Jubileuszowe laudacje przekazali także prezesi zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, a w imieniu dowódcy 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego pani Agnieszka Biernacka.

Wyróżniono również zasłużonych działaczy Koła. Złotą Odznaką PZW za Zasługi dla Wędkarstwa Polskiego uhonorowano mł. chor. Tadeusza Rycyka, natomiast mjr Stanisław Żywicki otrzymał Medal za Zasługi w Rozwoju Wędkarstwa. Okolicznościowe dyplomy uznania przyznano: Tomaszowi Dąbrowskiemu, Stefanowi Gościckiemu, Adamowi Madyniakowi i Andrzejowi Pawlikowi.

Imprezę zakończono wspólnym grillowaniem, wspominając minione lata i liczne grono kolegów, którzy już od nas odeszli.

Adam KUTYŁA